Logo
BIP

Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”

V Turystyczny Rajd Rowerowy "Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa został odwołany !!!

 

Tak było w 2019 r.

Sezon rowerowy w Gminie Prudnik oficjalnie otwarty. IV turystyczny rajd rowerowy już za nami. Pomimo chłodnej aury frekwencja dopisała, co świadczy iż nasza impreza na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń w gminie Prudnik. 
Na stracie w parku miejskim zgromadziło się wielu cyklistów od dzieci po seniorów, głównie z Prudnika, ale także z Głuchołaz, Nysy, Opola, a nawet z Rybnika. Najstarszym uczestnikiem był nasz gość specjalny Franciszek Surmiński, który w tym roku skończy 85 lat ! W przeszłości był on, nie tylko jednym z najlepszych kolarzy w naszym kraju, ale również trenerem naszego mistrza Stanisława Szozdy. Rajd otworzyła Kierownik Agencji Promocji – Malgorzata Halek – Malinowska wraz z Burmistrzem Prudnika Grzegorzem Zawiślakiem, który jednocześnie był uczestnikiem rajdu. Po pamiątkowym zdjęciu wszystkich uczestników, kolarze ruszyli na trasę, która w tym roku nie była wymagająca, za to obfitowała w atrakcje krajoznawcze. Uczestnicy mogli poznać nową ścieżką rowerową przy zbiorniku na ul. Poniatowskiego, wjechać na Czyżykową Górę, gdzie stoi platforma widokowa, zwiedzić zabytkowy spichlerz w Trzebini oraz podziwiać piękne widoki. 
Po raz pierwszy na trasie rajdu zorganizowany został punkt kontrolny, gdzie uczestnicy musieli podbić kartę, która jednocześnie była pamiątką rajdu. Dodatkowo mogli zaopatrzyć się w wodę i chwilę odpocząć. 
Na mecie cykliści otrzymali poczęstunek w postaci grochówki i kiełbasy z ogniska. Nie zabrakło gadżetów promocyjnych i nowych materiałów promocyjnych. W tym roku była to m.in. nowa mapa rowerowa wydana dzięki współpracy Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik z Miastem Krnov. PTTK Prudnik zorganizował gry i zabawy z nagrodami, które cieszyły się dużym powodzeniem. Na koniec uczestnicy otrzymali imienne podziękowania.
Organizacja rajdu miała na celu popularyzację turystyki rowerowej, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi Prudnickiej. 
Dziękujemy za zaangażowanie w organizację imprezy członkom PTTK, którzy wspólnie z Agencją opracowali i oznakowali trasę, prowadzili grupy cyklistów oraz pomagali na starcie i mecie rajdu. Patronat medialny nad imprezą objął portal: www.goryopawskie.eu oraz Tygodnik Prudnicki i portal Teraz Prudnik.
Na V edycję rajdu zapraszamy za rok.

IV edycja rajdu odbędzie się 27 kwietnia (sobota po świętach).

Na otwarcie sezonu rowerowego w gminie Prudnik zaprasza burmistrz Grzegorz Zawiślak.

Start: Park Miejski w Prudniku
Meta: Sanktuarium św. Józefa w Prudniku - Lesie (błonia klasztorne).

Na mecie piknik z ogniskiem, grochówka z pajdą chleba, gry, zabawy, darmowe publikacje turystyczne, w tym nowa mapa rowerowa pogranicza polsko - czeskiego.

Nie zapomnijcie o paszporcie lub dowodzie osobistym ponieważ trasa rajdu wiedzie m.in. do czeskiej miejskowości Bartultovice !

Gościem specjalnym, a jednocześnie uczestnikiem rajdu będzie Franciszek Surmiński.

Trasa: 20 km
Przebieg: Prudnik – Jasiona – Skrzypiec – Trzebina – Bartultovice (CZ) – Rozdroże pod Trzebiną – sanktuarium św. Józefa

Karta uczestnictwa w rajdzie do pobrania:

Dla uczestnika: Karta_uczestnictwa_w_rajdzie.PDF
Dla osoby niepełnoletniej, podpis rodzica bądź opiekuna: Karta_uczestnictwa_w_rajdzie_dla_rodzica_opiekuna.pdf

Regulamin rajdu: Regulamin_rajdu.PDF

Informujemy, że niektóre odcinki naszej trasy będą wiodły drogami gruntowymi, w związku z tym proponujemy na rajd zabrać rower trekkingowy. 

Trasa przebiegać będzie m.in. nową ścieżką rowerową obok Parku przy św. Źródle oraz wokół stawu przy ul. Poniatowskiego. Atrakcją na trasie będzie również platforma widokowa na Czyżykowej Górze, skąd ciekawy widok na Prudnik i Góry Opawskie. Za Skrzypcem przewidziany jest punkt kontrolny, gdzie oprócz obowiązkowej pieczątki, każdy będzie mógł zaopatrzyć się w wodę i chwilę odpocząć. Dojedziemy również do miejscowości Trzebina, która jeszcze przed II wojną światową była uzdrowiskiem, historycznie pierwszym w województwie opolskim. We wsi ciekawe zabytki, jak kościół parafialny, dawny park zdrojowy, budynek bramny z renesansowym murem oraz kapliczki z XVIII w. W budynku bramnym znajduje się stała ekspozycja dot. m.in. histoii miejscowości, która w dniu rajdu będzie udostępniona dla wszystkich uczestników imprezy. Zawitamy również do czeskiej miejscowości Bartultovice, gdzie, będzie możliwość zakupienia przekąski i ugaszenia pragnienie. Następnie skierujemy się do Rozdroża pod Trzebiną i stamtąd pojedziemy prosto do sanktuarium św. Józefa, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.  

Obraz:

Profil trasy

Obraz:

 

 

 

 

 

Ilość uczestników ograniczona. Chętnych prosimy o zapisy u organizatora: 
Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik, ul. Rynek 1 (ratusz), lub przesłanie informacji na adres: lub telefonicznie 77 437 66 55.

Obraz:

 

Tak było w 2018 r.

W sobotę 14 kwietnia odbył się III Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”. Rajd oficjalnie otwierał sezon rowerowy w naszej gminie, jak również miał na celu promocję walorów turystycznych Ziemi Prudnickiej oraz popularyzację turystyki rowerowej. Od kilku dni mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, dzięki temu na starcie pojawiła się rekordowa ilość, ponad 90 osób. Dzięki tak dużej frekwencji nasz dotychczas kameralny rajd przeobraził się w największą turystyczną imprezę rowerową w Gminie Prudnik. Gościem specjalnym, a jednocześnie uczestnikiem rajdu był nasz mistrz Franciszek Surmiński. Na stracie przy altanie w parku miejskim zgromadzili się rowerzyści nie tylko z Prudnika z burmistrzem Franciszkiem Fejdychem na czele, ale również Głuchołaz, Białej, Krapkowic, Nysy, Kędzierzyna – Koźla i nawet z Rybnika. Były to często całe rodziny, seniorzy jak również kluby kolarskiego. Oprócz materiałów promocyjnych na mecie czekała na turystów ciepła kawa, herbata oraz smaczna grochówka. Po raz pierwszy zorganizowano ognisko z kiełbaską oraz kilka zabaw z humorem. Rajd zorganizowany został przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik, przy współpracy z PTTK Prudnik. Patronat nad imprezą objął Tygodnik Prudnicki oraz portal Teraz Prudnik i www.goryopawskie.eu . Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy za rok  :)

Obraz:

 

 

 

Tak było w 2017 r.

W sobotę 29 kwietnia odbył się II Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”. Na szczęście pogoda dopisała i na stracie pojawiła się niemała grupa turystów. Najliczniej reprezentowany był Prudnik, ale zjawiło się też kilka osób z Kędzierzyna – Koźla, które na rajd przyjechały z odległego o 50 km Kędzierzyna na rowerach . Gościem specjalnym, a jednocześnie uczestnikiem rajdu był Franciszek Surmiński oraz niespodziewanie medalista olimpijski Benedykt Kocot, który specjalnie przyjechał do Prudnika, aby uczestniczyć w imprezie dedykowanej swojemu trenerowi Franciszkowi Surmińskiemu. Oprócz materiałów promocyjnych na mecie czekała na turystów ciepła kawa, herbata oraz smaczna grochówka. Rajd zorganizowany został przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik, przy współpracy z PTTK Prudnik. Patronat nad imprezą objął Tygodnik Prudnicki oraz portal www.goryopawskie.eu . Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy za rok .

Obraz: II Turystyczny Rajd Rowerowy w PrudnikuII Turystyczny Rajd Rowerowy w Prudniku


Tak było w 2016 r.

23 kwietnia w sobotę Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik oraz PTTK Oddział w Prudniku zorganizowała turystyczny rajd rowerowy, który rozpoczął się o godz. 10:00 przy altanie w Parku Miejskim w Prudniku. Rajd zorganizowano w związku z wydaną niedawno przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik mapą rowerową pt. „Prudnik – Góry Opawskie. Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”, która popularyzuje prudnickie legendy kolarskie, trasy rowerowe przebiegające po terenach Prudnika i Gór Opawskich oraz atrakcje turystyczne znajdujące się na szlakach.

Rajd poprowadzili wykwalifikowani przodownicy rowerowi z prudnickiego PTTK. Trasa rajdu wiodła z Prudnika, przez Dębowiec, Wieszczynę, Jindřichov do Sanktuarium św. Józefa, gdzie serwowano grochówkę z pajdą chleba. Podczas rajdu uczestnicy otrzymali od organizatorów mapę rowerową pt. „Prudnik – Góry Opawskie. Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa” oraz bidon z logiem promocyjnym Prudnika. Specjalnym gościem, a jednocześnie uczestnikiem rajdu był znany prudnicki kolarz Franciszek Surmiński.

Pogoda na szczęście dopisała w związku z tym na starcie rajdu zameldowała się niemała grupa turystów, którzy miło spędzili sobotni dzień. Rajd zagości na stałe w kalendarzu prudnickich imprez rowerowych jako pierwsza w roku impreza rozpoczynająca sezon.

 

Zapisz swój e-mail do darmowego newslettera

Raz w tygodniu, wyślemy do Ciebie informację o nadchodzących wydarzeniach


Zapisz się

Opis usługi znajdziesz w naszym regulaminie.

Nasi partnerzy

Herb
Herb
Herb
Herb
Herb
Herb